Kalkomania ceramiczna

Kalkomania ceramiczna to podstawowy sposób zdobienia porcelany, porcelitu oraz fajansu. Polega na drukowaniu farbami ceramicznymi na specjalnym papierze pokrytym warstwą kleju wodorozcieńczalnego. Farby którymi jest drukowany wzór to mieszanka szkliw i pigmentów o tak dobranych parametrach składu aby uzyskać odpowiedni kolor, punkt topienia i rozszerzalność termiczną maksymalnie zbliżoną do podłoża na które jest dedykowane. W czasie wypalania wzoru na ceramice dochodzi do stopienia szkliwa i nadtopienia warstwy szkliwa na wyrobie. W tan sposób powstaje trwałe wiązanie ceramiczne pomiędzy wzorem i podłożem.

Poniżej przedstawiam ogólny opis tego procesu:

1. Przygotowanie wzoru: nasz dział technologiczny na podstawie dostarczonego projektu   przygotowuje plik graficzny do druku. Na tym etapie dobierane są odpowiednie parametry druku oraz przygotowywane klisze do każdego koloru.

2. Przygotowanie szkliw ceramicznych: w zależności od zadanego koloru nadruku, przygotowujemy odpowiednie szkliwa ceramiczne do druku.

3. Drukowanie wzoru: do drukowania kalkomanii ceramicznej wykorzystujemy półautomaty sitodrukowe. Druk odbywa się na specjalnym papierze do kalkomanii ceramicznej. Wszystkie kolory występujące w projekcie są drukowane jeden po drugim aż do uzyskania zaprojektowanego wzoru.

4. Namaczanie kalkomanii: gotową kalkomanię ceramiczną zamacza się w wodzie do momentu gdy warstwa wzoru oddzieli się od papieru nośnego.

5. Nanoszenie wzoru na ceramikę: wzór przenosimy ostrożnie na ceramikę oraz pozycjonujemy.

6. Usuwanie nadmiaru wody i bąbelków powietrza: delikatnie wygładzamy kalkomanię na powierzchni ceramiki, usuwając wszelkie nadmiarowe pęcherzyki powietrza i nadmiar wody.

7. Suszenie i utrwalenie: ceramika z naniesioną kalkomania musi schnąć przez 24 godziny.

8. Utrwalanie: ceramikę wypalany w piecu tunelowym w temperaturze 800oC, proces ten może zająć do 8 godzin. Na tym etapie uzyskujemy docelową kolorystykę nadruku.

Zdobienie ceramiki kalkomanią ceramiczną daje wiele możliwości artystycznego wyrażania się i personalizowania przedmiotów ceramicznych. Można drukować nie tylko pojedyncze kolory ale również projekty zdjęciowe CMYK. Istnieje możliwość nanoszenia na ceramikę zdobień wykonanych metalami szlachetnymi takimi jak złoto czy platyna. Kalkomania ceramiczna pozwala na nanoszenie nadruku nie tylko na boczną powierzchnię kubka ale również na ścianki wewnętrzne, uchwyt czy dno wyrobu.


Zalety:

  • - Trwałość zdobienia – nadruki są odporne na zmywanie w zmywarkach mechanicznych oraz zadrapania
  • - Możliwość zdobienia dowolnych powierzchni ceramiki, tj. wewnątrz kubka reklamowego, zdobienie na uchu czy od spodu. Dla każdego wyrobu z naszej oferty przygotowaliśmy plik pdf ze standardowymi powierzchniami zdobienia
  • - Możliwość nadruku zdjęciowego CMYK o liniaturze 100 i 120 lpi
  • - Wydruki wielokolorowe bez ograniczeń ilości kolorów
  • - Możliwość dekoracji złotem, platyną; dekoracje brokatowe, reliefowe, interferencyjne, zdobienia imitujące piaskowanie, a przede wszystkim możliwość łączenia tych dekoracji w jedną aplikację
  • - Możliwość przygotowania większej ilości wzorów do wykorzystania w późniejszym okresie do 6 miesięcy
  • - Bardzo dokładne spasowanie kolejnych kolorów nadruku
  • - Możliwość personalizacji
  • - Odporność na działanie światła

Ograniczenia:

  • - Minimalna grubość tekstu: pozytyw - 6 pkt; negatyw - 8pkt
  • - Minimalna grubość kreski: pozytyw - 0,2 mm; negatyw - 0,4 mm
  • - Ograniczenia w odwzorowaniu niektórych kolorów - nie wszystkie kolory są możliwe do uzyskania przy zdobieniu kalkomanią ceramiczną

Image
Kalkomania ceramiczna